DIECEZJA SIEDLECKA
22 grudnia 2024 r. Imieniny obchodzą: Franciszka, Boena, Zenon
Czytania: (Mi 5,1-4a); (Ps 80,2ac i 3b.15-16.18-19); (Hbr 10,5-10)Ewangelia: Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl
Siedlce: Szymon Dołęga bije rekordy
Spotkanie konsultacyjne dotyczące działania Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich
Ks. kan. Marian Daniluk: Ta uroczystość miała łączyć mieszkańców
Powiat radzyński: zginął pieszy
W poniedziałek pogrzeb śp. ks. prałata Stanisława Grabowieckiego
Gmina Kłoczew: Transport publiczny zapewniony do 2030 roku
Ryki: Włamywacze Zatrzymani
Zabierz do domu Betlejemskie Światło Pokoju
Spotkanie opłatkowe Caritas Diecezji Siedleckiej
Zmarł ks. Prałat Stanisław Grabowiecki
Wypadki w okolicach Sokoława Podlaskiego. Jest bardzo ślisko!
22 LISTOPADA - WSPOMNIENIE ŚW. CECYLII, DZIEWICY I MĘCZENNICY (2012-11-22 06:11:45)
Ap 5,1–10; Łk 19,41–44 Tradycja chrześcijańska podaje, że św. Cecylia pochodziła z rodziny rzymskich patrycjuszów. W młodości ślubowała dziewictwo z miłości do Jezusa. Poniosła męczeńską śmierć za wiarę za panowania cesarza Marka Aureliusza. Mogła ocalić życie, wyrzekając się wiary, ale stanowczo odmówiła. Najpierw próbowano ją udusić, a gdy to się nie udało, kazano jednemu z żołnierzy, by ściął jej głowę. Trzykrotnie wznosił swój miecz, nim wreszcie zdołał zadać ranę Cecylii, która potem przez trzy dni wykrwawiała się na śmierć. Jej imię wymieniamy w Pierwszej Modlitwie Eucharystycznej. Czcimy ją jako patronkę muzyki i śpiewu kościelnego, muzyków, śpiewaków i rzemieślników wykonujących instrumenty.
Często przedstawia się ją na świętych obrazach z organami. Legendy podają, że grywała na tym instrumencie. „Kto śpiewa, ten dwa razy się modli” — powiedział św. Augustyn, który też napisał: „Ileż łez wylałem, słuchając hymnów Twoich, wstrząśnięty błogim śpiewem Twego Kościoła. Głosy te brzmiały potężnie w moich uszach, do serca sączyła się Twoja prawda, a z niej wznosiło się i ogarniało mnie gorące uczucie pobożnego oddania, z oczu płynęły łzy, a były to łzy szczęścia”. Jezus zapłakał nad Jerozolimą, ponieważ jej mieszkańcy nie poznali, „co służy pokojowi”. Jerozolima to święte miasto wyznawców judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Dziś też doznaje rozdarcia, bo nie rozpoznała czasu swojego nawiedzenia. Płacz Chrystusa nad Jerozolimą przypomina o tragicznych konsekwencjach odrzucenia Zbawiciela, którego tak mocno umiłowała św. Cecylia. Niech śpiew w kościele i muzyka wykonywana na cześć Pana pozwolą nam osiągnąć szczęście, które w wieczności jest już udziałem św. Cecylii, która wierzyła całym sercem w Zmartwychwstanie Jezusa. Święta Cecylio, wstawiaj się za wszystkimi, którzy chwalą Boga pięknym śpiewem i grą na instrumentach muzycznych.
Często przedstawia się ją na świętych obrazach z organami. Legendy podają, że grywała na tym instrumencie. „Kto śpiewa, ten dwa razy się modli” — powiedział św. Augustyn, który też napisał: „Ileż łez wylałem, słuchając hymnów Twoich, wstrząśnięty błogim śpiewem Twego Kościoła. Głosy te brzmiały potężnie w moich uszach, do serca sączyła się Twoja prawda, a z niej wznosiło się i ogarniało mnie gorące uczucie pobożnego oddania, z oczu płynęły łzy, a były to łzy szczęścia”.
Jezus zapłakał nad Jerozolimą, ponieważ jej mieszkańcy nie poznali, „co służy pokojowi”. Jerozolima to święte miasto wyznawców judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.
Dziś też doznaje rozdarcia, bo nie rozpoznała czasu swojego nawiedzenia.
Płacz Chrystusa nad Jerozolimą przypomina o tragicznych konsekwencjach odrzucenia Zbawiciela, którego tak mocno umiłowała św. Cecylia.
Niech śpiew w kościele i muzyka wykonywana na cześć Pana pozwolą nam osiągnąć szczęście, które w wieczności jest już udziałem św. Cecylii, która wierzyła całym sercem w Zmartwychwstanie Jezusa.
Święta Cecylio, wstawiaj się za wszystkimi, którzy chwalą Boga pięknym śpiewem i grą na instrumentach muzycznych.
< powrót
Parafia Św. Andrzeja Boboli w Gąsiorach
Copyright 2007 - Realizacja KreAtoR