DIECEZJA SIEDLECKA
5 lipca 2025 r. Imieniny obchodzą: Karolina, Antoni, Filomena
Czytania: (Rdz 27,1-5.15-29); (Ps 135,1-6); Aklamacja (Jk 1,18)Ewangelia: Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl
Siedlecka Caritas zbiera fundusze na kolonie letnie dla dzieci
40 lat w służbie Kościoła. Publikacja historyczna
Maria Koc: Polska prezydencja była bezobjawowa - nic się nie działo… /AUDIO/
Z Diecezji Siedleckiej do Rzymu na rowerach
„Drogi dla wojska” później
Parczew: Pielgrzymka Dziadków i Teściów już 27 lipca
Tragiczny finał kąpieli w Wieprzu. Nie żyje 16-latek
63‑latek aresztowany za złamanie zakazu zbliżania się do kobiety /WIDEO/
Pod wpływem i z narkotykami – dwie kontrole, dwa zatrzymania
Zmiana na stanowisku dyrektora I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Siedlcach
Misjonarze z Afryki odwiedzili Katolickie Radio Podlasie /AUDIO/
CZWARTEK, 2 KWIETNIA - WIELKI CZWARTEK (2015-04-01 07:04:07)
J 13,1-15 Panie, nie tylko nogi moje, ale i ręce, i głowę! (J 13,9) Badania wykazały, że chodząc boso w miejscach publicznych, ryzykujesz zetknięcie z różnego rodzaju szkodliwymi mikrobami: bakteriami coli, tężca i różnego rodzaju grzybów. Zarazki te uważają ludzkie stopy za bardzo gościnne środowisko i szybko przemieniają je w naczynie laboratoryjne! Czy wyobrażasz sobie, jak brudne były ludzkie stopy w czasach Jezusa? Stopy Apostołów były prawdopodobnie twardsze i miały więcej odcisków i deformacji, niż sobie to wyobrażasz. Nic dziwnego, że mycie stóp było zadaniem niewolników – nikt z możnych nie miał ochoty robić tego sam!
J 13,1-15
Panie, nie tylko nogi moje, ale i ręce, i głowę! (J 13,9)
Badania wykazały, że chodząc boso w miejscach publicznych, ryzykujesz zetknięcie z różnego rodzaju szkodliwymi mikrobami: bakteriami coli, tężca i różnego rodzaju grzybów. Zarazki te uważają ludzkie stopy za bardzo gościnne środowisko i szybko przemieniają je w naczynie laboratoryjne!
Czy wyobrażasz sobie, jak brudne były ludzkie stopy w czasach Jezusa? Stopy Apostołów były prawdopodobnie twardsze i miały więcej odcisków i deformacji, niż sobie to wyobrażasz. Nic dziwnego, że mycie stóp było zadaniem niewolników – nikt z możnych nie miał ochoty robić tego sam!
Łatwo więc zrozumieć szok Piotra, który zorientował się, że Jezus chce umyć mu nogi. W ciągu lat spędzonych z Jezusem przekonał się, że jest On Mesjaszem. Już samo dzielenie z Nim posiłku było zaszczytem. Dlaczego więc ten święty i mądry Człowiek zabiera się za tak niskie zajęcie? Jezus był zmuszony cierpliwie wyjaśniać znaczenie tego gestu, zanim Piotr uległ Jego życzeniu. A mimo to nadal nie bardzo rozumiał, o co chodzi! Nie wiedział, że ponieważ uwierzył, Jezus musi umyć mu tylko stopy, Jego głowa i ręce były już czyste. Znaczenie Jezusowego aktu pokory jest tak głębokie, że niekiedy nazywa się go streszczeniem Ewangelii. Inni widzą w nim obraz Eucharystii. Bóg tak umiłował świat, że dla naszego zbawienia posłał swego jedynego Syna. Syn Boży kocha nas tak bardzo, że pochyla się nad nami podczas każdej Mszy świętej, aby nas nauczać, karmić i odnawiać nasze siły. Podczas Mszy świętej, podobnie jak przy Wcieleniu, Bóg posyła swego Syna jako pokornego Sługę – abyśmy wszyscy mogli zostać napełnieni Jego życiem i przemienieni na Jego obraz! Dziś, w Wielki Czwartek, kontempluj tę wielką prawdę – Jezus kocha cię do tego stopnia, że pragnie umyć ci stopy. Troszczy się o ciebie i zaspokaja twoje potrzeby, karmiąc cię Chlebem życia i pojąc swoją Krwią. Jak wspaniałomyślny i kochający jest nasz Zbawiciel! „Panie, dziękuję Ci za to, że dajesz mi nowe życie! Naucz mnie kochać i służyć tak jak Ty.” (Słowo wśród nas, 2014)
Łatwo więc zrozumieć szok Piotra, który zorientował się, że Jezus chce umyć mu nogi. W ciągu lat spędzonych z Jezusem przekonał się, że jest On Mesjaszem. Już samo dzielenie z Nim posiłku było zaszczytem. Dlaczego więc ten święty i mądry Człowiek zabiera się za tak niskie zajęcie? Jezus był zmuszony cierpliwie wyjaśniać znaczenie tego gestu, zanim Piotr uległ Jego życzeniu. A mimo to nadal nie bardzo rozumiał, o co chodzi! Nie wiedział, że ponieważ uwierzył, Jezus musi umyć mu tylko stopy, Jego głowa i ręce były już czyste.
Znaczenie Jezusowego aktu pokory jest tak głębokie, że niekiedy nazywa się go streszczeniem Ewangelii. Inni widzą w nim obraz Eucharystii. Bóg tak umiłował świat, że dla naszego zbawienia posłał swego jedynego Syna. Syn Boży kocha nas tak bardzo, że pochyla się nad nami podczas każdej Mszy świętej, aby nas nauczać, karmić i odnawiać nasze siły. Podczas Mszy świętej, podobnie jak przy Wcieleniu, Bóg posyła swego Syna jako pokornego Sługę – abyśmy wszyscy mogli zostać napełnieni Jego życiem i przemienieni na Jego obraz!
Dziś, w Wielki Czwartek, kontempluj tę wielką prawdę – Jezus kocha cię do tego stopnia, że pragnie umyć ci stopy. Troszczy się o ciebie i zaspokaja twoje potrzeby, karmiąc cię Chlebem życia i pojąc swoją Krwią. Jak wspaniałomyślny i kochający jest nasz Zbawiciel!
„Panie, dziękuję Ci za to, że dajesz mi nowe życie! Naucz mnie kochać i służyć tak jak Ty.”
(Słowo wśród nas, 2014)
< powrót
Parafia Św. Andrzeja Boboli w Gąsiorach
Copyright 2007 - Realizacja KreAtoR