DIECEZJA SIEDLECKA
22 grudnia 2024 r. Imieniny obchodzą: Franciszka, Boena, Zenon
Czytania: (Mi 5,1-4a); (Ps 80,2ac i 3b.15-16.18-19); (Hbr 10,5-10)Ewangelia: Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl
Siedlce: Szymon Dołęga bije rekordy
Spotkanie konsultacyjne dotyczące działania Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich
Ks. kan. Marian Daniluk: Ta uroczystość miała łączyć mieszkańców
Powiat radzyński: zginął pieszy
W poniedziałek pogrzeb śp. ks. prałata Stanisława Grabowieckiego
Gmina Kłoczew: Transport publiczny zapewniony do 2030 roku
Ryki: Włamywacze Zatrzymani
Zabierz do domu Betlejemskie Światło Pokoju
Spotkanie opłatkowe Caritas Diecezji Siedleckiej
Zmarł ks. Prałat Stanisław Grabowiecki
Wypadki w okolicach Sokoława Podlaskiego. Jest bardzo ślisko!
ŚRODA, 6 MAJA ŚW. FILIPA I JAKUBA, APOSTOŁÓW (2015-05-05 07:05:08)
J 14,6-14 Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. (J 14,11) Ewangelia zdecydowanie nie traktuje Apostołów jak celebrytów, których każde słowo czy gest są warte, by przekazać je rzeszom zainteresowanych fanów. Nie ukazuje ich też jako herosów. Ich wątpliwości, brak zrozumienia, słabości, którym ulegają, przekonują nas, że Jezus wzywa do wiary normalnych ludzi – takich jak my – i jeśli Mu na to pozwolą, prowadzi ich do świętości.
J 14,6-14
Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. (J 14,11)
Ewangelia zdecydowanie nie traktuje Apostołów jak celebrytów, których każde słowo czy gest są warte, by przekazać je rzeszom zainteresowanych fanów. Nie ukazuje ich też jako herosów. Ich wątpliwości, brak zrozumienia, słabości, którym ulegają, przekonują nas, że Jezus wzywa do wiary normalnych ludzi – takich jak my – i jeśli Mu na to pozwolą, prowadzi ich do świętości.
Nie da się też jedynie na podstawie Nowego Testamentu odtworzyć życiorysów poszczególnych Apostołów, w tym także patronów dzisiejszego dnia. Nie- mniej każdy z nich wzywa do wiary na swój własny sposób. I tak św. Filipa poznajemy jako skutecznego ewangelizatora. Powołany przez Jezusa, natychmiast podzielił się tym ze spotkanym Natanaelem i nie zrażając się jego szorstkim: „Czyż może być co dobrego z Nazaretu?”, powiedział mu: „Chodź i zobacz!” (J 1,46). Z kolei św. Jakub Mniejszy – nazwany tak dla odróżnienia od drugiego Apostoła Jakuba, brata Jana – daje się poznać jako mediator, rozumiejący innych, a zarazem potrafiący rozróżnić, co jest sednem przesłania chrześcijańskiego, a co może być przedmiotem negocjacji. Kiedy więc w pierwotnym Kościele wynikł problem, czy nawróceni poganie mają obowiązek przestrzegania prawa Mojżeszowego, Apostoł Jakub potrafił zaproponować kompromisowe rozwiązanie, pozostawiając braciom nawróconym z pogaństwa duży margines wolności. W dzisiejszej Ewangelii Jezus wzywa nas do wiary i przekonuje, że jest obrazem Boga Ojca, że w Nim możemy zobaczyć i dotknąć niewidzialnego Boga. W Jezusie Bóg staje się bliski i przystępny. Nie jest Bogiem, który zagraża czy obezwładnia swoim majestatem, od którego lepiej jest trzymać się na dystans. Prawdę tę potwierdzają i głoszą także Apostołowie. „Zaryzykuj, przyjdź i przekonaj się osobiście” – zachęca św. Filip. „On nie zniszczy twojej wolności, możesz być przed Nim sobą” – uspokaja św. Jakub. Także my, słabi i niekiedy wątpiący ludzie, jesteśmy powołani do głoszenia wiary – każdy na swój własny sposób, odwołując się do własnego doświadczenia. Prośmy dziś za wstawiennictwem Apostołów, aby to, co mamy do powiedzenia o Bogu, mogło być przekonujące dla innych. „Panie Jezu, pomóż mi dostrzec Twoje działanie w moim życiu i naucz mnie dzielić się nim z innymi.” 1 Kor 15,1-8 Ps 19,2-5 (Słowo wśród nas, 2015)
Nie da się też jedynie na podstawie Nowego Testamentu odtworzyć życiorysów poszczególnych Apostołów, w tym także patronów dzisiejszego dnia. Nie- mniej każdy z nich wzywa do wiary na swój własny sposób. I tak św. Filipa poznajemy jako skutecznego ewangelizatora. Powołany przez Jezusa, natychmiast podzielił się tym ze spotkanym Natanaelem i nie zrażając się jego szorstkim: „Czyż może być co dobrego z Nazaretu?”, powiedział mu: „Chodź i zobacz!” (J 1,46).
Z kolei św. Jakub Mniejszy – nazwany tak dla odróżnienia od drugiego Apostoła Jakuba, brata Jana – daje się poznać jako mediator, rozumiejący innych, a zarazem potrafiący rozróżnić, co jest sednem przesłania chrześcijańskiego, a co może być przedmiotem negocjacji. Kiedy więc w pierwotnym Kościele wynikł problem, czy nawróceni poganie mają obowiązek przestrzegania prawa Mojżeszowego, Apostoł Jakub potrafił zaproponować kompromisowe rozwiązanie, pozostawiając braciom nawróconym z pogaństwa duży margines wolności.
W dzisiejszej Ewangelii Jezus wzywa nas do wiary i przekonuje, że jest obrazem Boga Ojca, że w Nim możemy zobaczyć i dotknąć niewidzialnego Boga. W Jezusie Bóg staje się bliski i przystępny. Nie jest Bogiem, który zagraża czy obezwładnia swoim majestatem, od którego lepiej jest trzymać się na dystans. Prawdę tę potwierdzają i głoszą także Apostołowie. „Zaryzykuj, przyjdź i przekonaj się osobiście” – zachęca św. Filip. „On nie zniszczy twojej wolności, możesz być przed Nim sobą” – uspokaja św. Jakub.
Także my, słabi i niekiedy wątpiący ludzie, jesteśmy powołani do głoszenia wiary – każdy na swój własny sposób, odwołując się do własnego doświadczenia. Prośmy dziś za wstawiennictwem Apostołów, aby to, co mamy do powiedzenia o Bogu, mogło być przekonujące dla innych.
„Panie Jezu, pomóż mi dostrzec Twoje działanie w moim życiu i naucz mnie dzielić się nim z innymi.”
1 Kor 15,1-8
Ps 19,2-5
(Słowo wśród nas, 2015)
< powrót
Parafia Św. Andrzeja Boboli w Gąsiorach
Copyright 2007 - Realizacja KreAtoR