DIECEZJA SIEDLECKA
5 lipca 2025 r. Imieniny obchodzą: Karolina, Antoni, Filomena
Czytania: (Rdz 27,1-5.15-29); (Ps 135,1-6); Aklamacja (Jk 1,18)Ewangelia: Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl
Siedlecka Caritas zbiera fundusze na kolonie letnie dla dzieci
40 lat w służbie Kościoła. Publikacja historyczna
Maria Koc: Polska prezydencja była bezobjawowa - nic się nie działo… /AUDIO/
Z Diecezji Siedleckiej do Rzymu na rowerach
„Drogi dla wojska” później
Parczew: Pielgrzymka Dziadków i Teściów już 27 lipca
Tragiczny finał kąpieli w Wieprzu. Nie żyje 16-latek
63‑latek aresztowany za złamanie zakazu zbliżania się do kobiety /WIDEO/
Pod wpływem i z narkotykami – dwie kontrole, dwa zatrzymania
Zmiana na stanowisku dyrektora I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Siedlcach
Misjonarze z Afryki odwiedzili Katolickie Radio Podlasie /AUDIO/
WTOREK IX TYGODNIA ZWYKŁEGO, 2 CZERWCA (2015-06-02 07:06:13)
Do Jezusa przychodzili nie tylko ci, którzy chcieli słuchać Jego nauki, ale również ci, którzy chcieli się z Nim spotkać. Byli też tacy, którzy chcieli znaleźć jakiś powód, żeby Go odrzucić i oskarżyć. A po co ty przychodzisz do Jezusa? Czy jest to szczere pragnienie spotkania? Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Marka Mt 12, 13-17. Uczeni w Piśmie i starsi posłali do Jezusa kilku faryzeuszów i zwolenników Heroda, którzy mieli pochwycić Go w mowie. Ci przyszli i rzekli do Niego: «Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i na nikim Ci nie zależy. Bo nie oglądasz się na osobę ludzką, lecz drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Czy wolno płacić podatek Cezarowi, czy nie? Mamy płacić czy nie płacić?».
Do Jezusa przychodzili nie tylko ci, którzy chcieli słuchać Jego nauki, ale również ci, którzy chcieli się z Nim spotkać. Byli też tacy, którzy chcieli znaleźć jakiś powód, żeby Go odrzucić i oskarżyć. A po co ty przychodzisz do Jezusa? Czy jest to szczere pragnienie spotkania?
Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Marka
Mt 12, 13-17.
Uczeni w Piśmie i starsi posłali do Jezusa kilku faryzeuszów i zwolenników Heroda, którzy mieli pochwycić Go w mowie. Ci przyszli i rzekli do Niego: «Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i na nikim Ci nie zależy. Bo nie oglądasz się na osobę ludzką, lecz drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Czy wolno płacić podatek Cezarowi, czy nie? Mamy płacić czy nie płacić?».
Lecz On poznał ich obłudę i rzekł do nich: «Czemu Mnie wystawiacie na próbę? Przynieście Mi denara; chcę zobaczyć». Przynieśli, a On ich zapytał: «Czyj jest ten obraz i napis?». Odpowiedzieli Mu: «Cezara». Wówczas Jezus rzekł do nich: «Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga». I byli pełni podziwu dla Niego. Uczeni w Piśmie przychodzą do Jezusa i zaczynają od pochwał. Nie są jednak szczerzy, tak naprawdę nie chcą przyjąć słowa Jezusa, nie szukają prawdy, a jedynie realizacji swoich celów. Chcą Go oskarżyć i tylko szukają pretekstu. Pretekstem jest bardzo ważny problem: czy ważniejsze jest prawo Boże, czy prawo ludzkie, cywilne, państwowe? Czy człowiek wierzący, również chrześcijanin, ma obowiązki wobec władzy cywilnej, kiedy powinien się jej podporządkować, a kiedy powinien odmówić posłuszeństwa? Jezus nie odpowiada wprost, nie mówi, czy "należy", czy "nie należy" płacić podatków. Wskazuje na to, co powinno być najważniejsze: rozeznanie, co należy się Bogu. Jeżeli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na właściwym miejscu. Również relacje z władzą i obowiązki wobec państwa. Jezus nie wchodzi w gierki ludzi, którzy obłudnie starają się wykorzystać Jego naukę do złych celów. Ale ich nie odrzuca, lecz próbuje pokazać im, co naprawdę jest najważniejsze. (www.modlitwawdrodze.pl)
Lecz On poznał ich obłudę i rzekł do nich: «Czemu Mnie wystawiacie na próbę? Przynieście Mi denara; chcę zobaczyć». Przynieśli, a On ich zapytał: «Czyj jest ten obraz i napis?». Odpowiedzieli Mu: «Cezara». Wówczas Jezus rzekł do nich: «Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga». I byli pełni podziwu dla Niego.
Uczeni w Piśmie przychodzą do Jezusa i zaczynają od pochwał. Nie są jednak szczerzy, tak naprawdę nie chcą przyjąć słowa Jezusa, nie szukają prawdy, a jedynie realizacji swoich celów. Chcą Go oskarżyć i tylko szukają pretekstu.
Pretekstem jest bardzo ważny problem: czy ważniejsze jest prawo Boże, czy prawo ludzkie, cywilne, państwowe? Czy człowiek wierzący, również chrześcijanin, ma obowiązki wobec władzy cywilnej, kiedy powinien się jej podporządkować, a kiedy powinien odmówić posłuszeństwa?
Jezus nie odpowiada wprost, nie mówi, czy "należy", czy "nie należy" płacić podatków. Wskazuje na to, co powinno być najważniejsze: rozeznanie, co należy się Bogu. Jeżeli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na właściwym miejscu. Również relacje z władzą i obowiązki wobec państwa. Jezus nie wchodzi w gierki ludzi, którzy obłudnie starają się wykorzystać Jego naukę do złych celów. Ale ich nie odrzuca, lecz próbuje pokazać im, co naprawdę jest najważniejsze.
(www.modlitwawdrodze.pl)
< powrót
Parafia Św. Andrzeja Boboli w Gąsiorach
Copyright 2007 - Realizacja KreAtoR