DIECEZJA SIEDLECKA
22 grudnia 2024 r. Imieniny obchodzą: Franciszka, Boena, Zenon
Czytania: (Mi 5,1-4a); (Ps 80,2ac i 3b.15-16.18-19); (Hbr 10,5-10)Ewangelia: Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl
Siedlce: Szymon Dołęga bije rekordy
Spotkanie konsultacyjne dotyczące działania Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich
Ks. kan. Marian Daniluk: Ta uroczystość miała łączyć mieszkańców
Powiat radzyński: zginął pieszy
W poniedziałek pogrzeb śp. ks. prałata Stanisława Grabowieckiego
Gmina Kłoczew: Transport publiczny zapewniony do 2030 roku
Ryki: Włamywacze Zatrzymani
Zabierz do domu Betlejemskie Światło Pokoju
Spotkanie opłatkowe Caritas Diecezji Siedleckiej
Zmarł ks. Prałat Stanisław Grabowiecki
Wypadki w okolicach Sokoława Podlaskiego. Jest bardzo ślisko!
WTOREK IX TYGODNIA ZWYKŁEGO, 2 CZERWCA (2015-06-02 07:06:13)
Do Jezusa przychodzili nie tylko ci, którzy chcieli słuchać Jego nauki, ale również ci, którzy chcieli się z Nim spotkać. Byli też tacy, którzy chcieli znaleźć jakiś powód, żeby Go odrzucić i oskarżyć. A po co ty przychodzisz do Jezusa? Czy jest to szczere pragnienie spotkania? Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Marka Mt 12, 13-17. Uczeni w Piśmie i starsi posłali do Jezusa kilku faryzeuszów i zwolenników Heroda, którzy mieli pochwycić Go w mowie. Ci przyszli i rzekli do Niego: «Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i na nikim Ci nie zależy. Bo nie oglądasz się na osobę ludzką, lecz drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Czy wolno płacić podatek Cezarowi, czy nie? Mamy płacić czy nie płacić?».
Do Jezusa przychodzili nie tylko ci, którzy chcieli słuchać Jego nauki, ale również ci, którzy chcieli się z Nim spotkać. Byli też tacy, którzy chcieli znaleźć jakiś powód, żeby Go odrzucić i oskarżyć. A po co ty przychodzisz do Jezusa? Czy jest to szczere pragnienie spotkania?
Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Marka
Mt 12, 13-17.
Uczeni w Piśmie i starsi posłali do Jezusa kilku faryzeuszów i zwolenników Heroda, którzy mieli pochwycić Go w mowie. Ci przyszli i rzekli do Niego: «Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i na nikim Ci nie zależy. Bo nie oglądasz się na osobę ludzką, lecz drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Czy wolno płacić podatek Cezarowi, czy nie? Mamy płacić czy nie płacić?».
Lecz On poznał ich obłudę i rzekł do nich: «Czemu Mnie wystawiacie na próbę? Przynieście Mi denara; chcę zobaczyć». Przynieśli, a On ich zapytał: «Czyj jest ten obraz i napis?». Odpowiedzieli Mu: «Cezara». Wówczas Jezus rzekł do nich: «Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga». I byli pełni podziwu dla Niego. Uczeni w Piśmie przychodzą do Jezusa i zaczynają od pochwał. Nie są jednak szczerzy, tak naprawdę nie chcą przyjąć słowa Jezusa, nie szukają prawdy, a jedynie realizacji swoich celów. Chcą Go oskarżyć i tylko szukają pretekstu. Pretekstem jest bardzo ważny problem: czy ważniejsze jest prawo Boże, czy prawo ludzkie, cywilne, państwowe? Czy człowiek wierzący, również chrześcijanin, ma obowiązki wobec władzy cywilnej, kiedy powinien się jej podporządkować, a kiedy powinien odmówić posłuszeństwa? Jezus nie odpowiada wprost, nie mówi, czy "należy", czy "nie należy" płacić podatków. Wskazuje na to, co powinno być najważniejsze: rozeznanie, co należy się Bogu. Jeżeli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na właściwym miejscu. Również relacje z władzą i obowiązki wobec państwa. Jezus nie wchodzi w gierki ludzi, którzy obłudnie starają się wykorzystać Jego naukę do złych celów. Ale ich nie odrzuca, lecz próbuje pokazać im, co naprawdę jest najważniejsze. (www.modlitwawdrodze.pl)
Lecz On poznał ich obłudę i rzekł do nich: «Czemu Mnie wystawiacie na próbę? Przynieście Mi denara; chcę zobaczyć». Przynieśli, a On ich zapytał: «Czyj jest ten obraz i napis?». Odpowiedzieli Mu: «Cezara». Wówczas Jezus rzekł do nich: «Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga». I byli pełni podziwu dla Niego.
Uczeni w Piśmie przychodzą do Jezusa i zaczynają od pochwał. Nie są jednak szczerzy, tak naprawdę nie chcą przyjąć słowa Jezusa, nie szukają prawdy, a jedynie realizacji swoich celów. Chcą Go oskarżyć i tylko szukają pretekstu.
Pretekstem jest bardzo ważny problem: czy ważniejsze jest prawo Boże, czy prawo ludzkie, cywilne, państwowe? Czy człowiek wierzący, również chrześcijanin, ma obowiązki wobec władzy cywilnej, kiedy powinien się jej podporządkować, a kiedy powinien odmówić posłuszeństwa?
Jezus nie odpowiada wprost, nie mówi, czy "należy", czy "nie należy" płacić podatków. Wskazuje na to, co powinno być najważniejsze: rozeznanie, co należy się Bogu. Jeżeli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na właściwym miejscu. Również relacje z władzą i obowiązki wobec państwa. Jezus nie wchodzi w gierki ludzi, którzy obłudnie starają się wykorzystać Jego naukę do złych celów. Ale ich nie odrzuca, lecz próbuje pokazać im, co naprawdę jest najważniejsze.
(www.modlitwawdrodze.pl)
< powrót
Parafia Św. Andrzeja Boboli w Gąsiorach
Copyright 2007 - Realizacja KreAtoR